I morgon (onsdag) röstar Europaparlamentet om Chat Control 1. Det blir förmodligen en förlängning med ett år istället för två.
Chat Control 1 är det undantag från EU:s ePrivacy-direktiv vi redan har – och som tillåter de meddelandetjänster som vill (och som informerar sina användare om saken) att frivilligt skanna innehållet i sina användares meddelanden i jakt på bilder och videor med sexuella övergrepp mot barn.
CC1 är en tillfällig lag som går ut nu i april. Förlängningen sker i väntan på Chat Control 2 – som just nu förhandlas mellan EU-kommissionen, EU:s ministerråd och Europaparlamentet. CC2 är den lag vi kommer att få leva med på sikt.
I morgon, onsdag 11 mars, kommer Europaparlamentet att rösta om att förlänga CC1 (i väntan på CC2).
Även om förslaget om förlängning nyligen föll i det ansvariga utskottet (LIBE) – har borgerliga EPP, socialdemokratiska S&D och »liberala« Renew nu gjort upp om en förlängning – med ett år, till skillnad från kommissionens förslag om två år.
Med reservation för att allt kan hända i plenum ser det ut som att ett år blir beslutet (även om huvudpropositionen är utskottets nej till alltihop).
Eftersom även CC1 är problematisk (skanning av meddelanden utan misstanke om brott) är det bra om förlängningen blir så kort som möjligt. Vilket i sammanhanget är det bästa vi realistiskt kan hoppas på.
Sedan kan vi lägga Chat Control 1 bakom oss och fokusera på det viktiga: Chat Control 2, som är den lag vi kommer att få leva med i ett längre perspektiv.
Resurser:
• Chatcontrol.se »
• Chatcontrol.eu »
Tidigare bloggposter:
• Chat Control 1 förlängs. Förmodligen. (mars 2026) »
• Parlamentsutskott säger nej till… Chat Control 1 (mars 2026) »
• Chat Control 2: Nu börjar förhandlingarna (februari 2026) »
• Chat Control – en uppdatering (februari2026) »
• Tillrättalagt om Chat Control med EU-ministern (januari 2026) »
• Chat Control – håll motståndet levande (januari 2026) »
• Chat Control 2: Vad vi vet om förhandlingarna (december 2025) »
• Chat Control 2: Nu börjar förhandlingarna (december 2025) »
• Chat Control 2: Nu är det match igen! (december 2025) »
• Fungerar Chat Control över huvud taget? (december 2025) »
• Chat Control 2 vs. verkligheten (december 2025) »
• Chat Control – mer att göra (november 2025) »
• Chat Control 2: Vi vann den här ronden (november 2025) »
• Chat Control: Vad är det som händer i EU:s ministerråd? (november 2025) »
• Två av tre regeringspartier säger nu nej till Chat Control 2 (november 2025) »
CC0