• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet

Femte juli Nätet till folket!

Nätet till folket!

  • Om oss

Brutal intern sågning av EU:s planer på att av-kryptera och inspektera all e-post och alla meddelanden

24 mars 2022 av Henrik Alexandersson 3 kommentarer

ChatControl2 möter inte bara extern kritik. Förslaget sågas nu även av EU-kommissionens egna tjänstemän.

EU-kommissionär Ylva Johanssons planer på av-kryptering och granskning av innehållet i alla e-post-meddelanden och alla elektroniska meddelanden möter nu mycket hård kritik, från kommissionens egen ”review board”.

Några exempel:

  • Förslaget bryter mot EU:s förbud mot generell övervakning.
  • Förslaget innehåller tekniska oklarheter.
  • Förslaget respekterar inte individens rätt till privatliv.
  • Det är olämpligt att låsa sig för en viss teknisk lösning innan man analyserat problemet.

ChatControl2 / meddelandekontroll syftar till att göra det obligatoriskt med av-kryptering och granskning av innehållet i all e-post och alla elektroniska meddelanden – för att kontrollera att du inte ägnar dig åt barnporr. (Vilket är en fråga som används som murbräcka. Syftet kan sedan utökas, som vanligt, genom ändamålsglidning.)

Det finns redan en tillfällig lag som gör sådan granskning möjlig – men inte obligatorisk.

Förslaget skulle ursprungligen ha lagts fram i december. Detta ändrades till mars. Och nu meddelas att förslaget skjuts fram till slutet av april (27/4).

Gissningsvis har den nya tyska regeringen kastat in grus i maskineriet. I dess koalitionsfördrag säger man nej till generell övervakning, speciellt av privat kommunikation. Den röd-gul-gröna regeringen har redan meddelat att man slutar med datalagring.

Rent allmänt tyder det som nu sker på en tillnyktring – och förnyad respekt för de mänskliga rättigheterna, individens rätt till privatliv och rättsstaten. Vilket dock inte tycks hindra Ylva Johansson från att ändå försöka gå fram med sitt förslag.

En annan faktor som spelar in är att det är högst troligt – närmast uppenbart – att EU-domstolen kommer att underkänna ChatControl2 om förslaget skulle bli verklighet.

Principen bör (precis som när det gäller datalagring) vara att övervakning skall inriktas mot personer som är misstänkta för brott, inte alla andra.

Länkar:
• EDRi: Leaked opinion of the Commission sets off alarm bells for mass surveillance of private communications »
• PP: Chat Control: Leaked Commission Paper (on) EU Mass Surveillance Plans »
• EDRi: The European Commission might put a stop to end-to-end encryption »
• ChatControl.eu »

Dela

Dela på Facebook Dela på Twitter Dela på Reddit Dela på E-post

Arkiverad under: EU, Kryptering, Länktips, Övervakning, Privatliv, Sociala media, Storebror Taggad som: ChatControl, meddelandekontroll

Läsarkommentarer

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Primärt sidofält

Nätfrihet och integritet!

Femte juli är en nätpolitisk nyhetssajt som står på internetanvändarnas sida. Läs mer.

  • Twitter: Femtejuli
  • Youtube
  • Soundcloud: 5july
  • RSS-flöde

Aktuellt från Twitter

Twitter feed is not available at the moment.

Prenumerera på inlägg


Loading

Senaste inlägg

  • Stoppa Chatcontrol – maila dina politiker4 juni 2023
  • Video: Ylva Johanssons övervakningsmaskineri1 juni 2023
  • Chatcontrol: EU-kommissionen avfärdar intern kritik31 maj 2023
  • Utredning: Data om all slags meddelanden bör lagras30 maj 2023
  • Chatcontrol och Ylva Johanssons övervakningsapparat26 maj 2023

Senaste kommentar

  1. Stoppa Chatcontrol – maila dina politiker om Allt du behöver veta om #ChatControl – resurser, analyser och länkar4 juni 2023

    […] Chatcontrol.se »• Chatcontrol.eu »• Allt du behöver veta om #ChatControl »• StopScanningMe.eu […]

CC BY 4.0 · Logga in

  • Soundcloud
  • Youtube
  • Twitter
  • RSS