• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet

Femte juli

Nätet till folket!

  • Om oss
  • Remissvar

Youtube backar om SwebTV

7 augusti 2019 av Henrik Alexandersson

Youtube backar och återställer SwebTV:s kanal på plattformen.

Detta får nog ses som ett resultat av all den uppmärksamhet avstängningen fått. Att kanalen har många följare och prenumeranter kan också ha spelat in.

Dessutom är frågan politiskt känslig. Det faktum att justitieminister Morgan Johansson (S) tidigare haft ett allvarligt samtal med de sociala plattformarna har av många kopplats till avstängningen. Sådant kan få konsekvenser. Som när utrikesminister Laila Freivalds (S) fick avgå efter att UD och Säpo 2006 förmått ett webhotell att stänga ner en SD-anknuten nätpublikation.

Dela på Facebook Dela på X (Twitter) Dela på Reddit Dela på E-post

Arkiverad under: Censur, Rättssäkerhet, Sociala media, Storebror, Sverige, Yttrandefrihet Taggad som: SwebTV, Youtube

Femte juli drivs av den ideella 5 juli-stiftelsen. Stöd gärna vårt arbete genom att swisha ett bidrag till 123 194 47 50 eller bära våra kläder!

Primärt sidofält

Varning för Chat Control!


EUs nya massövervakning är nu farligt nära att bli verklighet. Vi har samlat allt du behöver veta på vår specialsida om Chat Control!

Nyhet: Merch!

Visa ditt stöd för ett fritt internet genom att bära våra kläder – här hittar du vår shop!

Prenumerera på inlägg


Loading

Senaste inlägg

  • Regeringen beställer mer övervakning7 april 2026
  • Chat Control 1 föll – men fortsätter ändå6 april 2026
  • Därför föll Chat Control 12 april 2026
  • Europaparlamentet vill förbjuda »naken-AI«1 april 2026
  • Ålderskontroll eller åsiktskontroll?31 mars 2026
  • X: Femtejuli
  • Youtube
  • RSS-flöde

CC BY 4.0 · Logga in

  • Youtube
  • Twitter
  • RSS