• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet

Femte juli

Nätet till folket!

  • Om oss
  • Remissvar

Video: Säg nej till meddelandekontroll!

23 november 2021 av Henrik Alexandersson

Alla dina meddelanden och all din e-post kommer nu att av-krypteras och dess innehåll kommer att granskas.

EU har redan givit sociala media, meddelandetjänster och e-post-leverantörer möjlighet att av-kryptera dina meddelanden och att granska dess innehåll.

Nu skall detta bli obligatoriskt. Det skall gälla alla meddelandetjänster och alla e-postleverantörer.

Alla dina meddelanden och all din e-post, allt du sänder och tar emot kommer att av-krypteras och dess innehåll kommer att granskas.

Allt du sänder till släkt och vänner skall kontrolleras. Allt du sänder i jobbet skall öppnas och granskas. Alla filer, bilder, filmer och ljud du sänder skall analyseras.

Granskningen kommer att göras av maskiner och deras algoritmer. Som inte begriper sig på sammanhang och kontext.

Syftet är att kontrollera att du inte sprider barnporr eller ägnar dig åt sexuella övergrepp mot barn.

Erfarenheter visar att 86 av 100 sådana automatiserade flaggningar är felaktiga och drabbar helt oskyldiga människor.

När meddelandekontrollen väl är på plats då kommer det att vara enkelt att utöka dess syfte. På samma sätt som all övervakning tenderar att utökas såväl vad gäller syfte som omfattning.

Detta är ett verktyg för övervakning och kontroll som lätt kan komma att missbrukas av illvilja, inkompetens eller oförstånd.

Dessutom kommer den första granskningen av innehållet i dina meddelanden och din e-post att göras av Facebook, Google, Apple och andra jättar inom sociala media och kommunikation – som redan vet allt för mycket om dig.

Försvara rätten till privatliv och privat korrespondens. Säg nej till öppning och granskning av allas alla meddelanden och e-post! Säg nej till EU:s meddelandekontroll!

• Läs mer på Chat.control.eu »

• EDRi: Why chat control is so dangerous »

• Youtube »

Dela

Dela på Facebook Dela på X (Twitter) Dela på Reddit Dela på E-post

Arkiverad under: EU, Kryptering, Övervakning, Privatliv, Storebror Taggad som: ChatControl, meddelandekontroll

Diskutera gärna inlägget på sociala medier! Vi har stängt av kommentarsfunktionen pga kraftigt ökad mängd spam.

Läsarkommentarer

Kommentarer

  1. fritänkaren säger

    24 november 2021 kl. 20:22

    Försöker följa länkarna men kan inte utröna huruvida detta är klubbat eller ej. Ej heller om det berör till exempel protonmail som är en mailtjänst baserad utanför EU. Tacksam för en komplettering.

    • Henrik Alexandersson säger

      24 november 2021 kl. 22:49

      Steg ett är klubbat. Meddelande- och mailtjänster skall ha rätt att göra det. Och nu är nästa steg att kommissionen vill göra det obligatoriskt för alla meddelanden enligt ovan. Där är vi nu.

      Protonmail… Vad får dig att tro att de har tänkt igenom det här? 😉 Tja, blockering? Detta går naturligtvis inte att upprätthålla.

Primärt sidofält

Nätfrihet och integritet!

Femte juli är en nätpolitisk nyhetssajt som står på internetanvändarnas sida. Läs mer.

Nyhet: Merch!

Visa ditt stöd för ett fritt internet genom att bära våra kläder – här hittar du vår shop!

Prenumerera på inlägg


Loading

Senaste inlägg

  • USA kritiserar Europa om mänskliga rättigheter15 augusti 2025
  • Chat Control 2: Upplagt för svek i Europaparlamentet14 augusti 2025
  • I EU:s beslutsprocess kan ingen höra dig skrika13 augusti 2025
  • Stoppa Chat Control 212 augusti 2025
  • Stoppade tysk domstol just Chat Control 2?11 augusti 2025
  • X: Femtejuli
  • Youtube
  • Soundcloud: 5july
  • RSS-flöde

CC BY 4.0 · Logga in

  • Youtube
  • Twitter
  • RSS