• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet

Femte juli Nätet till folket!

Nätet till folket!

  • Om oss

Upphovsrättsdiektivet i Finland: Uppladdningsfilter men ingen automatisk blockering

18 januari 2021 av Henrik Alexandersson Lämna en kommentar

I sommar skall alla EU-länder ha implementerat EU:s upphovsrättsdirektiv i respektive nationell lagstiftning. Det ser ut att bli en brokig uppsättning lagar, speciellt med tanke på att internet inte känner några gränser.

Finland väljer en egen lösning: Uppladdningsfilter skall identifiera sådant upphovsrättsskyddat material som finns i en databas som tillhandahålls av upphovsrättsindustrin. Sedan är det upp till upphovsrättsinnehavarna att bestämma om flaggade uppladdningar skall blockeras. Användare skall sedan kunna invända mot / överklaga en sådan blockering.

Att upphovsrättsinnehavarna själva får bestämma om de skall begära att innehåll skall tas bort kommer att innebära merarbete, men inte mer så än vad som är rätt åt dem. Vill man censurera användare, då är det minsta man kan kräva att det sker efter individuella beslut istället för med automatiska filter.

Här lämnar man även de respektive plattformarna ur loopen vad gäller vilket material som slutligen skall blockeras, även om det fortfarande är plattformarna som förväntas verkställa sådana blockeringar.

Hur detta skall gå till i praktiken är dock höljt i dunkel. Manuella processer tar tid. Och någon garanti för att man kommer att släppa igenom uppladdningar enligt principen »fair use« (parodi, satir, kritik, memes, samhällsdebatt m.m.) tycks inte finnas.

Hur Sverige tänker göra är än så länge oklart.

Läs mer:
• Piratpartiet »
• Communia »

Dela

Dela på Facebook Dela på Twitter Dela på Reddit Dela på E-post

Arkiverad under: Censur, EU, Länktips, Upphovsrätt, Uppladdningsfilter Taggad som: artikel 13/17, Artikel 17, Finland, Upphovsrättsdirektivet, uppladdningsfilter

Läsarkommentarer

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Primärt sidofält

Nätfrihet och integritet!

Femte juli är en nätpolitisk nyhetssajt som står på internetanvändarnas sida. Läs mer.

  • Twitter: Femtejuli
  • Youtube
  • Soundcloud: 5july
  • RSS-flöde

Aktuellt från Twitter

Twitter feed is not available at the moment.

Prenumerera på inlägg


Loading

Senaste inlägg

  • Video: Ylva Johanssons övervakningsmaskineri1 juni 2023
  • Chatcontrol: EU-kommissionen avfärdar intern kritik31 maj 2023
  • Utredning: Data om all slags meddelanden bör lagras30 maj 2023
  • Chatcontrol och Ylva Johanssons övervakningsapparat26 maj 2023
  • Chat Control: Ministerrådet vill bryta eller förbjuda E2E-kryptering23 maj 2023

Senaste kommentar

  1. Anders Andersson om Chat Control: Ministerrådet vill bryta eller förbjuda E2E-kryptering2 juni 2023

    Informationsteorins teodicéproblem: Låt oss använda den mest avancerade teknik som finns för att konstruera ett oknäckbart krypto. Låt oss sedan…

CC BY 4.0 · Logga in

  • Soundcloud
  • Youtube
  • Twitter
  • RSS