• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet

Femte juli Nätet till folket!

Nätet till folket!

  • Om oss

Nästa stridsfråga: Hemlig dataavläsning

9 augusti 2019 av Henrik Alexandersson 2 kommentarer

Enligt regeringens plan skall förslaget om hemlig dataavläsning gå till riksdagen i september. Än så länge har vi dock varken sett någon lagrådsremiss eller proposition, vilket möjligen tyder på att regeringen vet att detta kommer att bli en stridsfråga.

Vad är då hemlig dataavläsning? Från regeringens hemsida:

»Utredningens utgångspunkt har varit att hemlig dataavläsning är en metod för de brottsbekämpande myndigheterna att med någon form av tekniskt hjälpmedel i hemlighet bereda sig tillgång till en dator eller annan teknisk utrustning som kan användas för kommunikation och därigenom få besked om hur utrustningen används eller har använts och vilken information som finns i den.

Med metoden kan man komma åt både uppgifter som i dag får hämtas in med nuvarande hemliga tvångsmedel, till exempel innehåll i meddelanden, och uppgifter som i dag inte får hämtas in med hemliga tvångsmedel, till exempel uppgifter som finns lagrade i en dator eller telefon.«

Även om vissa partier vill ha en »avvägning« mellan myndigheternas påstådda behov och rätten till privatliv (vilket med nödvändighet innebär en inskränkning av rätten till privatliv) – så finns det en bred majoritet för förslaget i riksdagen.

Vilka är då problemen?

  • Staten bereder sig tillgång till medborgarnas datorer och smarta enheter och får då tillgång till bland annat alla kontakter, bilder, filmer, meddelanden, kalendrar och filer som finns på dem. Liksom kamera och mikrofon. Myndigheterna kan då även läsa krypterade meddelanden innan de krypteras eller efter att de avkrypteras. Detta är ett omfattande ingrepp i den personliga integriteten.
  • Om staten skall agera hackare kommer de säkerhetshål som används att förbli okända istället för att rapporteras och åtgärdas. Detta gör våra datorer sårbara för attacker och spionage från till exempel kriminella element och främmande makt. På så sätt gör förslaget oss alla – privatpersoner, företag och myndigheter – mindre säkra.
  • En fråga är om staten kommer att utveckla egna spionprogram – eller om man kommer att köpa dem av främmande makt eller kanske rent av på den svarta marknaden, vilket knappast är lämpligt.
  • Även om regeringen menar att hemlig dataavläsning bara kommer att användas för att utreda ett fåtal allvarliga brott – så vet vi från till exempel datalagringen att det finns risk för ändamålsglidning. Det vill säga att verktyget med tiden kommer att användas för att utreda mer bagatellartade brott, där intrånget i den personliga integriteten inte står i proportion till den eventuella nyttan. Dessutom tenderar tillstånd för att använda denna typ av hemliga tvångsmedel att beviljas slentrianmässigt.

Det finns många fler invändningar, vilket bland annat påpekats av Datainspektionen och Advokatsamfundet.

Förmodligen kommer en lagrådsremiss så snart riksdagen samlas igen efter sommaren. Och då gäller det att vara inläst på argumenten, att försöka lyfta frågan i debatten och att påpeka förslagets svagheter.

/ HAX

Länk till regeringens hemsida: Hemlig dataavläsning – ett viktigt verktyg i kampen mot allvarlig brottslighet »

Dela

Dela på Facebook Dela på Twitter Dela på Reddit Dela på E-post

Arkiverad under: Övervakning, Privatliv, Säkerhet, Storebror, Sverige Taggad som: Hemlig dataavläsning

Läsarkommentarer

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Primärt sidofält

Nätfrihet och integritet!

Femte juli är en nätpolitisk nyhetssajt som står på internetanvändarnas sida. Läs mer.

Aktuellt från Twitter

femtejuliFemte juli@femtejuli·
23 jun

EU-förslag: 18-årsgräns för alla meddelandeappar #CharControl https://femtejuli.se/2022/06/23/eu-forslag-18-arsgrans-for-alla-meddelandeappar/ via @femtejuli

femtejuliFemte juli@femtejuli·
23 jun

Att lyssna till på vägen till midsommarfirandet: Chat Control is a stupid and dangerous idea (feat. MEP Patrick Breyer) https://youtu.be/2x-K6LVIhNA via @YouTube

Retweet on TwitterFemte juli Retweeted
petterkar1ssonPetter Karlsson@petterkar1sson·
23 jun

Goda synpunkter av @mattias_neo gällande den nya postlagen som ställer postanställda vid fronten i kriget mot narkotikan.

Retweet on TwitterFemte juli Retweeted
accessnowAccess Now@accessnow·
23 jun

Singapore’s Minister for Comms & Info @joteo_ylm says the gov’t is proposing 2 new "Online Safety Codes" that would let authorities control social media content even more — jeopardizing people's rights.

This is building on a alarming regional trend ⬇️ https://www.techinasia.com/singapore-proposes-content-regulation-laws

Retweet on TwitterFemte juli Retweeted
TheHackersNewsThe Hacker News@TheHackersNews·
23 jun

Update — According to a new report by #Microsoft, Russian hackers have targeted 128 targets since the start of the war, including governments, think tanks, businesses, and aid organizations in 42 countries that support Kiev.

https://thehackernews.com/2022/06/russian-hackers-exploiting-microsoft.html

#infosec #hacking https://twitter.com/TheHackersNews/status/1539592006703276032

Prenumerera på inlägg


Loading

Senaste inlägg

  • EU-förslag: 18-årsgräns för alla meddelandeappar23 juni 2022
  • Chat Control är en idiotisk och farlig idé22 juni 2022
  • EU-domstolen: Sluta med urskiljningslös lagring av data om våra resor inom EU21 juni 2022
  • Nu klubbas EU:s Digital Services Act15 juni 2022
  • Så skapas EU:s nät- och övervakningslagar14 juni 2022

Senaste kommentar

  1. EU-förslag: 18-årsgräns för alla meddelandeappar om EU avskaffar rätten till privat korrespondens23 juni 2022

    […] Läs mer:• Chat Control – The End of the Privacy of Digital Correspondence »• EU avskaffar rätten till privat…

CC BY 4.0 · Logga in

  • Soundcloud
  • Youtube
  • Twitter
  • RSS