• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet

Femte juli Nätet till folket!

Nätet till folket!

  • Om oss

Dåligt persondataskydd i socialtjänsten

17 maj 2019 av Henrik Alexandersson 1 kommentar

Socialstyrelsen har idag lämnar en rapport om e-hälsa och välfärdsteknik i kommunerna 2019. Och den visar på bristande persondataskydd i den kommunala socialtjänsten.

Ur pressmeddelandet…

»De personuppgifter som hanteras av socialtjänsten är lika känsliga som de som hanteras i hälso- och sjukvården. Det kan till exempel handla om information om missbruk, om familjesituation, om fysiska och psykiska funktionshinder, om ekonomi. Därför är det mycket viktigt att enbart behöriga personer har tillgång till dem, och då krävs en så kallad stark autentisering, eller säker roll- och behörighetsidentifikation genom tvåfaktorsinloggning (exempelvis id-kort och en personlig kod). Det är emellertid endast 13 procent av kommunerna som säger att de har en stark autentisering för samtliga system som behandlar personuppgifter.«

Den bristande medvetenheten om skydd för persondata tycks genomsyra hela den svenska förvaltningen – från statliga myndigheter ner till kommunal verksamhet.

Socialstyrelsen: Bristande skydd för personuppgifter i socialtjänsten »

Dela

Dela på Facebook Dela på Twitter Dela på Reddit Dela på E-post

Arkiverad under: Privatliv, Säkerhet, Sverige

Läsarkommentarer

Kommentarer

  1. Rikard säger

    18 maj 2019 kl. 16:52

    Hej.

    Du kanske inte känner till det, men standard i kommuner är att personer med funktionshinder vilka söker hjälp med (re)habilitering och utbildning syftande till arbete ombeds skriva på fullmakt för sekretessgenombrott mellan vård, arbetsförmedling, försäkringskassa och socialtjänst.

    Formuläret ser olika ut i olika kommuner: något standardiserat finns inte. Det brukar vara utformat så att personen skriver under längst ner och att där på mitten är en serie befogenheter som skall bockas för. Att det är rena löjan är ju uppenbart: det är ju bara att bocka för i efterhand – ord kommer att stå mot ord.

    Vidare specificeras inte under vilken tid detta gäller, om det rör sig om specifikt avgränsat syfte, eller vem som får begagna sig av det. Det är ett de facto carte blanche för tjänstemännen att bryta sekretessen utan risk för påföljd.

    En annan äcklig sak för den som alls värnar något slags privat är myndigheternas öppna landskap. Du förväntas som sjukskriven eller funktionshindrad redogöra för ditt ärende i en öppen reception inom hörhåll för kön, innan du hänvisas till handläggare.

    Myndigheter blockerar dessutom tillgång till olika sidor från sina offentliga terminaler. Arbetsförmedlingen anser t ex att bloggen Fnordspotting har ett olämpligt innehåll varför man inte kan titta på den från Af:s offentliga terminal. Tidningar som Flamman, Proletären eller Arbetaren går däremot bra.

    Hoppas infon ger di uppslag för mer skrivande om vardagsnära saker – du och andra frisinnade kanske skulle börja göra dokumenterade studiebesök på myndigheter?

    Kamratliga hälsningar,
    Rikard, fd lärare

    Svara

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Primärt sidofält

Nätfrihet och integritet!

Femte juli är en nätpolitisk nyhetssajt som står på internetanvändarnas sida. Läs mer.

  • Twitter: Femtejuli
  • Youtube
  • Soundcloud: 5july
  • RSS-flöde

Aktuellt från Twitter

femtejuli Femte juli @femtejuli ·
27 jan

I dag faller domen i fallet där tre journalister vid Helsingin Sanomat åtalas för röjande av statshemlighet https://svenska.yle.fi/a/7-10027360?utm_source=twitter-share&utm_medium=social via @svenska_yle

femtejuli Femte juli @femtejuli ·
27 jan

Idag är det Förintelsens minnesdag. De mänskliga rättigheternas uppgift är att se till att något liknande inte kan hända igen. Därför måste de alltid försvaras.

Just nu står kampen om rätten till privatliv och privat korrespondens.

https://femtejuli.se/2023/01/25/eu-kommissionen-overvakning-ar-viktigare-an-manskliga-rattigheter/

Retweet on Twitter Femte juli Retweeted
echo_pbreyer Patrick Breyer #JoinMastodon @echo_pbreyer ·
26 jan

🇬🇧 Today, the EU Ministers of Justice and Home Affairs are meeting to discuss organised crime in the digital age. Their "going dark" myth, however, is a fairy tale to enforce surveillance ideologies.

More: https://www.patrick-breyer.de/en/eu-justice-and-home-affairs-council-meeting-in-stockholm-on-going-dark-myth-secure-encryption-must-not-be-turned-off/

Retweet on Twitter Femte juli Retweeted
wikileaks WikiLeaks @wikileaks ·
27 jan

'Biden faces growing pressure to drop charges against Julian Assange' @guardian #FreeAssangeNOW https://www.theguardian.com/media/2022/dec/12/julian-assange-biden-press-freedom-legacy

Retweet on Twitter Femte juli Retweeted
unhumanrights UN Human Rights @unhumanrights ·
27 jan

The #UDHR was adopted in response to the atrocities of the #Holocaust & World War II, to #NeverAgain allow history to repeat itself. On #HolocaustRemembranceDay, we recall that respect for human dignity, rights, & fundamental freedoms is the only pathway to ensure enduring peace.

Prenumerera på inlägg


Loading

Senaste inlägg

  • EU-kommissionen: Övervakning är viktigare än mänskliga rättigheter25 januari 2023
  • ChatControl – granskning av EU-kommissionens förslag23 januari 2023
  • ChatControl – nu är det skarpt läge i EU, men regeringen vill inte tala om saken19 januari 2023
  • PP: EU-kommissionär Ylva Johansson ljuger om #ChatControl17 januari 2023
  • ChatControl – en lägesuppdatering16 januari 2023

Senaste kommentar

  1. EU-kommissionen: Övervakning är viktigare än mänskliga rättigheter om ChatControl – nu är det skarpt läge i EU, men regeringen vill inte tala om saken25 januari 2023

    […] av EU-kommissionens förslag• PP: EU-kommissionär Ylva Johansson ljuger om #ChatControl »• ChatControl – nu är det skarpt läge i…

CC BY 4.0 · Logga in

  • Soundcloud
  • Youtube
  • Twitter
  • RSS