• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet

Femte juli

Nätet till folket!

  • Om oss
  • Remissvar

Apparna som spionerar på dig

5 oktober 2017 av admin

Att många appar för telefonen tillskansar sig mer information om användaren än de behöver är nog ingen nyhet för Femte juli-läsaren. Men exakt hur stora friheter apparna – eller deras utvecklare, rättare sagt – tar sig framkommer i ny forskning vid Karlstads universitet.

Doktoranden Nurul Momen säger till Sveriges Radio:

Även om jag inte använder appen och telefonen ligger på ett bord är apparna aktiva. De vaknar upp och tillskansar sig min privata information, vad jag har sparat, var jag har varit och så vidare. Vi vet inte varför, men det är vi intresserade att ta reda på mer om.

Momen har utvecklat ett program som visar vilka appar som är ”överprivilegierade”, till exempel genom att kräva access till telefonens mikrofon.

Programmet är ännu bara på prototypstadiet, men Momen skulle gärna se ett framtida samarbete med Konsumentverket, för att öka medvetenheten om appspionaget.

Dela på Facebook Dela på X (Twitter) Dela på Reddit Dela på E-post

Arkiverad under: Säkerhet, Sverige Taggad som: Android, Karlstads universitet, Nurul Momen

Femte juli drivs av den ideella 5 juli-stiftelsen. Stöd gärna vårt arbete genom att swisha ett bidrag till 123 194 47 50 eller bära våra kläder!

Primärt sidofält

Varning för Chat Control!


EUs nya massövervakning är nu farligt nära att bli verklighet. Vi har samlat allt du behöver veta på vår specialsida om Chat Control!

Nyhet: Merch!

Visa ditt stöd för ett fritt internet genom att bära våra kläder – här hittar du vår shop!

Prenumerera på inlägg


Loading

Senaste inlägg

  • Tyska politiker vill kontrollera vad folk ser i sociala medier26 maj 2026
  • Tysk oenighet om åldersgränser online25 maj 2026
  • Är AI ett hinder för intellektuellt framåtskridande?24 maj 2026
  • Om EU lägger locket på kommer kritiken att koka över22 maj 2026
  • C-22: Kanadas nya datalagring och Chat Control i ett20 maj 2026
  • X: Femtejuli
  • Youtube
  • RSS-flöde

CC BY 4.0 · Logga in

  • Youtube
  • Twitter
  • RSS