• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet

Femte juli

Nätet till folket!

  • Om oss
  • Remissvar

Vilka konsekvenser får USA:s svartlistning av Huawei?

20 maj 2019 av Henrik Alexandersson

Den senaste utvecklingen i handelskriget mellan USA och Kina kan bli intressant – och problematisk. Computer Sweden sammanfattar…

Trumpadministrationen utdelade på onsdagen två slag mot kinesiska Huawei – då man både stoppar företaget från att köpa vital amerikansk teknik utan särskilda tillstånd och stänger ute företaget från att leverera utrustning till amerikanska telenät.

Detta är en fråga med många dimensioner. Dels handlar det om handelspolitik, eller snarare om ett handelskrig. Dels handlar det om huruvida Huawei samarbetar med kinesiska staten och därmed utgör ett säkerhetshot mot USA och andra västländer. Dels handlar det om hur detta kommer att påverka den tekniska utvecklingen. Låt oss uppehålla oss vid den sista punkten.

Till att börja med verkar det som om beslutet inte kommer att få några omedelbara konsekvenser för användarna. Android twittrar:

På sikt kommer dagens besked dock att få konsekvenser på flera olika sätt. Dels är Huawei beroende av underleverantörer i USA och Europa. Dels blir det stopp för Android i företagets framtida telefoner. Dels kan detta leda till att företaget inte kan verka på västerländska marknader. Dels kan beslutet komma att försena utbyggnaden av 5G-nätet.

Dagens Industri rapporterar:

Halvledarbolagen Intel, Qualcomm, Xilinx och Broadcom ska alla ha meddelat sina anställda att inga leveranser görs till Huawei ”tills vidare”, enligt källor till Bloomberg News. Samma beslut ska den tyska chipjätten Infineon ha tagit, enligt källor till NIkkei Asia Review.

Till Sveriges Radio säger Bengt Nordström, som är VD för telekomkonsultföretaget Northstream:

– Jag befarar att de amerikanska myndigheterna inte vet vad de sätter i rörelse. Telekomindustrin är ett tätt ekosystem, många köper från samma leverantörerna. När man gör en sådan åtgärd är det en stor risk att hela ekosystemet påverkas negativt

Uppenbart är att detta kommer att leda till en störning i den tekniska utvecklingen. Samt en balkanisering av telekommarknaden. Vilket – ur ett tekniskt perspektiv – känns väldigt onödigt.

Läs även: Huawei has immediately lost access to Android and Google »

 

Dela

Dela på Facebook Dela på X (Twitter) Dela på Reddit Dela på E-post

Arkiverad under: Forskning, Säkerhet, USA

Diskutera gärna inlägget på sociala medier! Vi har stängt av kommentarsfunktionen pga kraftigt ökad mängd spam.

Primärt sidofält

Nätfrihet och integritet!

Femte juli är en nätpolitisk nyhetssajt som står på internetanvändarnas sida. Läs mer.

  • Twitter: Femtejuli
  • Youtube
  • Soundcloud: 5july
  • RSS-flöde

Prenumerera på inlägg


Loading

Senaste inlägg

  • EU rullar ut app för åldersverifikation8 maj 2025
  • Svenska folket säger ja till »censur« av media och enskilda7 maj 2025
  • Övervakningsstaten i de kriminellas händer?6 maj 2025
  • Regeringen bygger ut kontrollstaten29 april 2025
  • Kryptering: Rikspolischefen kräver det omöjliga28 april 2025

Senaste kommentar

  1. Chat Control 2 i långbänk om Chat Control 2 – omvända roller i ministerrådet15 mars 2025

    […] Läs mer om de låsta positionerna i EU:s ministerråd: Chat Control 2 – omvända roller i ministerrådet » […]

CC BY 4.0 · Logga in

  • Youtube
  • Twitter
  • RSS